Foorum on loodud terviseandmete ja andmekaitsega seotud aktuaalsete teemade kajastamiseks. Foorumi kaudu on kõigil võimalik esitada küsimusi tervishoiuga seotud andmekaitse teemadel.

Avaleht > Üldine > Bioloogilise vanema terviseandmete kättesaadavus

ÜLDINE

Bioloogilise vanema terviseandmete kättesaadavus

Teema: Terviseandmed

Tere!

Kas on võimalik saada infot bioloogilise vanema terviseandmete kohta (surma põhjus, pärilikud haigused)? Ema loobus lapsest sünnitusmajas aastal 1977, edasi viidi laps lastekodusse, kust ta lapsendati.

 

Vastuse eest ette tänades!

Tere.

Kui peale lapsendamist soovitakse teavet lapse bioloogilise vanema tervisliku seisundi (ennekõike pärilike haiguste) kohta, siis peab selleks olema õiguslik alus – kas isiku nõusolek või seadusest tulenev alus. Perekonnaseadus otseselt seda aspekti ei reguleeri.

Kui lapsendajale või lapsele endale ei ole teada bioloogilised vanemad ning neil puudub ka võimalus bioloogiliste vanemate isiku tuvastamiseks, siis saab info pärilike haiguste kohta väljastada umbisikustatud kujul. Seda infot saab väljastada üksnes siis, kui Sotsiaalkindlustusametil on vastav teave olemas (nt bioloogiline vanem on selle vabatahtlikult avaldanud).

Kui bioloogilise vanema isik on teada, siis saab sellist teavet küsida üksnes isiku kirjaliku nõusoleku alusel. Kui isik on surnud ja tema surmast ei ole möödunud 30 aastat, siis tema pärija, abikaasa, alaneja või üleneja sugulase, õe või venna kirjalikul nõusolekul.

Tervitades

Helina-Aleksandra Lettens